چهارمحال بختیاری

چهارمحال بختیاری

چیز هایی انجام دادنی-عمومی
استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز این استان شهرکرد است.
این استان با ۱۶٬۴۲۱ کیلومتر مربّع وسعت معادل یک درصد از کل وسعت ایران، بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت می‌باشد. استان چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود و بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می‌شود. زبان‌های بختیاری، فارسی، ترکی و ارمنی در میان ساکنان این استان رایج است. در مرکز استان، هفشجان، بروجن، فرخ شهر و برخی دیگر از شهرهای استان لری بختیاری جای خود را با فارسی عوض کرده است.
مرکز این استان شهرکرد است و با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع‌ترین مرکز استان کشور ایران است.میانگین ارتفاع در استان چهارمحال و بختیاری حدود ۲۱۵۳ متر است و به همین سبب استان چهارمحال و بختیاری را بام ایران می‌دانند.

کشورایران،استان چهارمحال بختیاری
مدارک شناسایی لازم

کارت ملی

زبان محلیفارسی لهجه دهکردی،فارسی،ترکی قشقایی،لری بختیاری
مساحت (km2)۱۶,۴۲۱ کیلومتر مربع

ابشار ها

ابشار ها

آب سفید چشمه ساری

absefid
آب سفید چشمه ساری از بین 700 چشمه سار استان چهارمحال و بختیاری است که از کوه بزرگ سبزکوه سرچشمه می گیرد. این چشمه یکی از زیباترین چشمه های کشور است که آب آن نیز بسیار سرد و خنک است و پس از طی طریق، در میان کوهساران راهی کارون و خروشندگی آن می شود. آب این چشمه از سوی کارشناسان امور آب وزارت نیرو به عنوان سبک ترین آب ایران و جهان شناخته شده است. سختی املاح این چشمه نسبت به آب های معدنی دیگر در جهان در حد سبکی 140 است و دبی خروجی این چشمه که در ارتفاع 2 هزار متری است 3 متر مکعب در ثانیه است. مسير دسترسي به اين چشمه از روستاي سرپير بروجن مي باشد كه بعد از رسيدن به اين روستا بايد حدود 3 تا 4 ساعت پياده روي نمود تا به سرچشمه ان رسيد .


آبشار آتشگاه لردگان

atashgah1
آبشار آتشگاه لردگان يكي از طولانی ترین آبشارهاي ایران است این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند .آبشار آتشگاه درفاصله 190 كيلومتري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره اي روح افزا به طول 3 كيلومتر قرار گرفته است. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را بیاد می آورد در دره ای تنگ و زیبا قرارگرفته كه در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است. شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است. پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره، سبزه زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد. سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.


آبشار پیر غار

pirghar
آبشار پیر غار از جمله زیبا ترین آبشار های فصلی ایران است که البته به دلیل قرار گرفتن در استان پر برکت چهارمحال وبختیاری فصول پر آبی این آبشار بیشتر از کم آبی آن است .آبشار در محیط طبیعی بسیار زیبا و در نزدیکی یکی از زیباترین تفرجگاه های استان چهار محال واقع شده،این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزار های زیادی را سیراب میکند. از مسیر های ایجاد شده در کوه میتوان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و 40 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده چشمه می شناسند و روی تابلو ها هم محل گردشگری پیرغار یا ده چشمه نوشته شده است..در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است.و زمینه اطراق کردن نیز فراهم می باشد.


آبشار دره عشق

dareeshgh
آبشار دره عشق ( معدن ) درفاصله 110 كيلومتري شهركرد درمنطقه مشايخ شهرستان كيار در نزديكي روستاي دره عشق قراردارد. اين آبشار باسرعت زياد از دل كوه بيرون مي آيد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد. دركنار اين آبشار رود كارون جريان دارد و در اطراف آبشار انارستانها وشاليزارهاي روستاي دره عشق ودورك شاهپوري فضاي شگفت انگيزي را به وجود آورده است و فصول بهار و تابستان وقت مناسبي براي بازديدكنندگان مي باشد. اين آبشار كه ارتفاع آن به حدود بيش از صد متر می رسد از دل كوه با سرعت زيادی بيرون می جهد و منظره بديعی پديد می آورد. از ويژگی های اين آبشار يكی آن كه نه از قله يا ميان كوه، بلكه از دل كوه چون چاهی بيرون می جهد، دوم آن كه ارتفاع بسيار بلندی دارد و در سرتاسر ايران كم نظير و شايد بی نظير است، سوم آن كه در زير آن فضای هموار نسبتا وسيعی وجود دارد كه امكان ايجاد تاسيسات لازم را فراهم می آورد، چهارم آن كه در جنب اين فضا رودخانه كارون به آرامی جاری است و امكانات بهره برداری سياحتی متعددی را فراهم می آورد، پنجم آن كه در روبه روی آبشار و در اين سوی كارون فضای وسيع و هموار ديگری وجود دارد كه درختان بلوط آن را فرا گرفته اند، ششم آن كه در بين دو روستای دره عشق و دورك شاهپوری روستاي معروفي به نام دورك اناری قرار دارد كه هر دو دارای انارستان های بزرگ و مزارع شاليزاری جالب توجه است. مجموعه اين عوامل پيوستگی فضای شگفت انگيزی را فراهم می آورند كه می توانند مدت های درازی ناظر و بيننده را به خود مشغول دارند.

چشمه ها

چشمه ها

تفريحگاه چشمه ديمه
deymeh
چشمه ديمه سرچشمه ي اصلي زاينده رود قبل از ايجاد تونلهاي كوهرنگ، در10كيلومتري چلگردمركزشهرستان كوهرنگ و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده است. آب اين چشمه از گواراترين آبهاي جهان است و خواص درماني «جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه» نيز دارد. در نزديكي اين چشمه كارخانه ي آب معدني ديمه قرار دارد كه محصولات آن به خارج از كشور صادر مي گردد و در بازار داخلي نيز وجود دارد همچنين چندين كارخانه ي ديگر در دست احداث است. مناظر زيبا و چشمگير و فضاسازيهاي اطراف چشمه اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاه هاي شهرستان كوهرنگ قرار داده است. بهترين فصول بازديد از اين جاذبه بهار و تابستان است. راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد اقامتي و پذيرايي، پاركينگ، آلاچيق، زمينهاي ورزشي و بازي كودكان از امكانات و تسهيلات اين مكان زيبا و ديدني است.


چشمه سرداب رستم آباد

IMG_1691
اين چشمه در نزديكي روستاي رستم آباد شهرستان اردل ( بعد از پل رودخانه كوهرنگ ) در فاصله تقريبي 3 كيلومتر قرار گرفته است اين چشمه ، از چشم اندازها و مناظر بسيار زيبايي برخوردار است و هر روزه بويژه روزهاي تعطيل پذیراي صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف مي باشد. براي راه مسافران اقدامات زيرساختي از قبيل جاده دسترسي، ساخت سكوي نشيمن و سرويس بهداشتي در اين در مكان صورت گرفته است. فاصله ي اين نقطه تا شهركرد 120 كيلومتر مي باشد. در زير دست اين چشمه مجتمع هاي شيلات ماهي بسياري فعال مي باشند .


چشمه كوهرنگ

;ohrang
اين چشمه با دبي آب بسيار زياد از دامنه هاي زردكوه سرچشمه مي گيرد و پس از گذر از پيچ و خمهاي فراوان به درياچه ي سد كوهرنگ مي ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي شود. مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطفه زيبايي آن را دوچندان كرده است. به دليل استفاده از اين اب براي مصرف شرب شهرستان هاي فارسان و شهركرد در حال حاضر توسط آب منطقه اي استان با فنس محصور گرديده و فقط از پائين دست محوطه چشمه مي توان بازديد كرد .اين چشمه از چلگرد 30 كيلومتر فاصله دارد. از امكانات و تسهيلات اين منطقه مي توان به راه دسترسي مناسب، آب آشاميدني، فضاي سبز و دسترسي به هتل هاي كوهرنگ اشاره کرد.


تفریحگاه و چشمه سیاه سرد
cheshmeh
در پنچ کیلومتری جنوب بروجن گردشگاه بسیار زیبای سیاه سرد قرار دارد. این محل در دامنة شمالی کوهی به همین نام با ارتفاع 2644 متر از سطح دریا واقع شده است. سياه سرد تا یکی دو دهه قبل زیارتگاه قدوم زائرین و قلوب مؤمنین بود. زائرین در این اعتقاد بودند که در اثر ظلم و جور بنی امیه و بنی عباس هفت نفر از مظلومان خاندان پیامبر که از اولاد زیدبن علی (ع) بودند، بعد از ترک خانه و کاشانه و رانده شدن از دیار و سرزمین خود در این قسمت، از نظرها ناپدید شدند. بدین دلیل این مکان را هفت سياه سر می خواندند و زن و مرد و پیر و جوان در سحرگاهان ایام بهار و تابستان با پای پیاده جهت برآورده شدن حاجات و ادای نذورات راهی این محل می شدند. در کنار یکی از درختان چنار این مکان دیگ های نذری برپای داشته و بین زائرین توزیع می کردند.در مجاور چشمه ها و درختان چنار دامنة کوه، شکاف کوچک غار گونه ای بود که اعتقاد همگان بر این بود که هفت سیاه به سر در این نقطه از نظرها ناپدید شدند. ارادتمندان بر این باور با روشن کردن شمع و بستن گروگان به راز و نیاز می پرداختند.در سال های اخیر به این محل توجه بیشتری شده است. با ایجاد جادة آسفالتة دو بانده و انتقال شبکة برق، گاز و تلفن بر رونق سیاحتی آن به طور چشمگیری افزوده شده است. به طوریکه در فصول سال محل استراحت و تفریح هزاران نفر از دوست داران طبیعت از نقاط دور و نزدیک می باشد. وجود دو چشمة پر آب، پنج اصل درخت چنار با قدمتی بین 500 تا 700 سال (به قدمت و دیرینگی بروجن) جلوة خاصی به این گردشگاه داده است که نظر هر بیننده را به خود جلب می کند و در بین درختان چنار و اشجاری که در سال های اخیر کاشته شده، استخر بسیار بزرگی با آب نمایی گسترده بر رونق و رعنایی آن افزوده است.دو چشمة مذکور با آبدهی تقریبی 12 اینچ علاوه بر شادابی و زیبایی که به این مکان بخشیده است باعث رونق کشاورزی و باغداری مسیر آن گردیده است. وجود بیش از یک میلیون اصل درختان میوه از نوع انگور، سیب، بادام، زردالو و … در باغ های احداث شده، این مکان را به یکی از منابع پر درآمد کشاورزی تبدیل نموده است. از باغ های بسیار مهم و با قدمت تاریخی به دیرنگی بروجن می توان از دو باغ توتستان و گلستان نام برد. تشکیل سیاه سرد در زمان حکومت حاج شهاب السلطنه و به دستور مشارالیه بوده است. زمین جهت احداث باغ در سیاه سرد به طور رایگان در اختیار سرمایه داران قرار گرفت و هر طایفه يا فامیلی که توان مالی داشت می بایست حتماً مبادرت به احداث باغ در کنار چشمة سیاه سرد بنماید که در آن زمان تعداد باغات محدودی از طرف مردم و اشخاص احداث گردید . زيرساختهاي موجود: در اين مجموعه كليه امكانات از جمله آب ،‌برق ،‌گاز ،‌تلفن عمومي ،‌سرويس بهداشتي ،‌اقامتگاه مسافران ،‌پاركينگ ،‌جاده دسترسي ( آسفالت ) موجود مي باشد .

بناهای تاریخی

اتاق آيينه

photo_2016-03-12_16-21-06aa

تا حدود 5دهه پيش خانه هاي تاريخي مجلل زيادي در شهركرد وجود داشته است كه به دليل توسعه لجام گسيخته شهر اكثر قريب به اتفاق آنها تخريب شده است.اتاق آيينه بخشي از عمارت بزرگ متعلق به خانواده محموديه بوده است كه داراي فضاهايي بزرگ، باربند، ميان سرا، اندروني، حياط خلوت و انبارهايي بوده است و در خيابان كشي هاي انجام شده در دوره پهلوي دوم در شهركرد انجام شده و اجراي خيابان وليعصر بيشتر عرصه اين خانه تخريب مي شود و فقط فضاي موسوم به تالار آيينه و اتاقهاي جوار آن و بخشي از ايوان شمالي حياط آن و حياط غربي(حياط خلوت)باقي مانده است. اين خانه حدود 140سال قدمت داشته و شاخص هاي گونه مسكوني معماري ايراني در آن مشاهده مي شود.بخش مهم اين خانه كه تالار يا اتاق آيينه ناميده مي شود در واقع اتاق شاهنشين به شكل شكم دريده يا چليپايي است كه در معماري مسكوني قاجاري بسيار ديده مي شود. اين شكل اتاق در خانه ها و قلعه چالشتر نيز به وفور وجود دارد اما آنچه اين اتاق را منحصر به فرد نموده است تزيينات آيينه كاري،گچبري و نقاشي و چوبي جداره ها و سقف است.جرزها خشتي بوده و سقف آنها تخت و تير پوش است كه با پرواز بندي چوبي از زير تزيين شده است.آيينه كاري ها با قطعات هندسي ريز بر روي جرزها،قاب بالاي درها، كلاف زير سقف كار شده است كه بين آنها را با نقوش گياهي و هندسي و پرندگان نقاشي كرده اند.سربخاري اين اتاق داراي گچبري كلوخه اي است. درهاي باقيمانده در اين خانه دو لنگه چوبي با تزيينات خورشيدي در كتيبه هاست.


بردگوریهای بازفت

bardgoriha

سنگ قبرهای تاریخی بازفت که مربوط به دوران پیش از اسلام است درمنطقه بازفت شناسایی شده که دراصطلاح محلی به “بردگوری”شهرت دارد.دردین زرتشت که عده ای زایش او را در دوره ماد می دانند برای خاک اهمیت تقدس گونه ای قائل بودند.لذا پیروان این مذهب از دفن مستقیم اجساد مردگان درخاک خودداری می کردند.زیرا براساس دستورات این دین دفن اموات درخاک موجب آلوده شدن آن می گردد وبرهمین اساس مردگان رادرمکانی خاص که به آن استودان به معنی استخواندان می گفتند می نهادند تاگوشت وپوست آنها طعمه پرندگان ولاشخورها شده وسپس استخوانها رادفن می کردند واز این رو جاهایی مانند بازفت با حفر وکندن دل صخره ها یاقطعات عظیم سنگی استودانهای مورد نظر را به صورت دخمه بوجود می آوردند.بردگوریها باتوجه به نحوه استفاده وپیدایش صعود ونزول مذهب زرتشت به دوران مادها تاانقراض ساسانی تعلق دارند.این آثار که به صورت تکی یا جمعی درون صخره یایک قطعه سنگ عظیم حفر گردیده اند نمای بیرونی آنها عبارت است از یک دریچه مربع شکل قابی به ابعاد متوسط 75-50سانتی متر ویک درب سنگی درداخل بردگوریها ، یک اطاقک با قلم وچکش به ابعاد متوسط 120*80 تا400*250سانتی متر وبه ارتفاع متوسط 100-60 سانتیمتر حفر شده است. بردگوري غير از منطقه بازفت در مناطقي از شهرستان هاي اردل ،‌كيار و لردگان نيز وجود دارد .


سقاخانه ارباب میرزا شهركرد

saghakhane

ایجاد سقاخانه درزمان دوره اسلامی بخصوص بعد از واقعه کربلا درسال 61هجری قمری مرسوم بوده وافراد نیکوکار وخیر اندیش به خاطر عشق وعلاقه نسبت به خاندان اهل بیت وبه خصوص واقعه کربلا ولقب سقایی ابوالفضل العباس سردار کربلا ، شیعیان اقدام به ساختن سقاخانه می نمودند .بخصوص در استان چهار محال وبختیاری درشهرکرد چند سقاخانه بود ازجمله سقاخانه درویشهای بازار مسجداتابکان که قبلا بوده ودرحال حاضر سقاخانه ارباب میرزا ریاحی است که با همان تزئینات کاشی رنگی که قدمت تاریخی دارد وهنوز سرپا است ومحل آن درکوچه ابومحمدسابق است .نمای بیرونی سقاخانه به صورت یک ساختمان چهار ضلعی در شهرکرد قراردارد که دراواخر دوره قاجاریه بوسیله ارباب میرزاریاحی از خاندان ریاحی دهکردی بناشده وسردر این بنا باکاشیهای رنگی اشعار محتشم کاشانی دررابطه با واقعه کربلا نوشته شده ودرگذشته از چاه مخصوص آب می شد ودرفصول سال مورد استفاده مردم قرار می گرفت. ومردم هم بایاد سقای کربلا یعنی ابوالفضل العباس به نیت شفا از این سقاخانه آب می نوشیدند.


طاق سنگي هاي خان اوي

karvensara

طاق سنگي هاي خان اوي در ابتداي دره تنگ دركش وركش (مسير شهركرد ـ اردل) با شيوه اي خارق العاده به صورت خشكه چين احداث گرديده اند.اين طاق سنگي درادامه قسمتي از جاده قديمي دزپارت قراردارد. در اين مكان با استفاده از سنگهاي تراش و با بهره گيري از فن نخ كشي طاق هاي قوسي تا عمق 7 متر، ارتقاع 5/2 و عرض 3 متر ساخته شده كه طي قرون متمادي در برابر زلزله هاي فراوان و ساير عوامل طبيعي تخريبگر، مقاومت نموده و بخشي از بنا به دست عوامل انساني تخريب شده است. غير از جاده دسترسي ،در اين مكان هيچ گونه امكانات رفاهي وجود ندارد.

 

هتل دامون شهرکرد

هتل دامون شهرکرد

میدان ایت الله دهکردی -خیابان فردوسی شمالی-پ 429, چهارمحال بختیاری
هتل آپارتمان دامون هتل آپارتمان دوستاره واقع در مرکز شهرستان شهرکرد دسترسی سریع به مرکز شهراقام اطلاعات بیشتر
تور 4/5 روزه تبریز،کندوان،جلفا،ارسباران

تور 4/5 روزه تبریز،کندوان،جلفا،ارسباران

تهران, چهارمحال بختیاری, اصفهان
گردشگری سیرسپهر سبا?تور ۴/۵ روزه تبریز،کندوان،جلفا،ارسباران?سه شب اقامت کامل در هتل ۳ستاره اطلاعات بیشتر
تور دو روزه بهشت گمشده

تور دو روزه بهشت گمشده

مشهد, تهران, چهارمحال بختیاری, فارس, اصفهان
گردشگری سیر سپهر سبا    ?برنامه ۲ روزه بهشت گمشده?زمان حرکت :پنجشنبه ۱۲ و ۱۳ مرداد ظ اطلاعات بیشتر
تور رفتينگ باباپیراحمد تا پل زمان خان

تور رفتينگ باباپیراحمد تا پل زمان خان

مشهد, تهران, چهارمحال بختیاری, فارس, اصفهان
ویژگی‌هاتور رفتینگ در آبهای( آرام و خروشان ) رودخانه زاینده رود از آژانس سیرسپهرسبا تنها با اطلاعات بیشتر
تور رفتینگ از ایلبیگی تا پل چلوان

تور رفتینگ از ایلبیگی تا پل چلوان

تهران, چهارمحال بختیاری, فارس, اصفهان
تور یکروزه رفتینگ در آبهای خروشان رودخانه زاینده رود از آژانس سیرسپهرسبا تنها با پرداخت ۵۰۰۰۰تومان&n اطلاعات بیشتر
تور یک روزه روستای رستم آباد

تور یک روزه روستای رستم آباد

چهارمحال بختیاری
گردشگری سیر سپهر با همکاری دهیاری محترم روستای زیبای رستم آباد برگزار میکند. تور یک روزه &n اطلاعات بیشتر
توررفتینگ  پل زمانخان تا پل چلوان

توررفتینگ پل زمانخان تا پل چلوان

مشهد, تهران, چهارمحال بختیاری, فارس, اصفهان
ویژگی‌هاتور رفتینگ در آبهای( آرام) رودخانه زاینده رود از آژانس سیرسپهرسبا تنها با پرداخت ۲۵ اطلاعات بیشتر
اجاره خودرو  (به زودی)

اجاره خودرو (به زودی)

حداکثر تعداد سرنشین 1
تعداد درب 1
حداقل سن راننده 18
دنده اتوماتیک
داشتن کیسه هوا؟ بله
مسافت نا محدود؟ خیر