چند توصیه مهم برای رفتینگ

رفتینگ سیرسپهرسبا

آیا می‌دانید که تحقق رؤیای فوق بسیار ساده و امکان‌پذیر است؟ امروزه در دنیا شاخه‌ای از گردشگری به نام «رفتینگ» وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد سفرهایی ناب و دل‌انگیز را در رودخانه‌ها تجربه کنید.

این ورزش در ایران جدید است ولی در همین مدت کم طرفداران زیادی پیدا کرده است. بعضی‌ها که ماجراجو‌تر هستند در اردیبهشت و کسانی که دنبال هیجان و خنک شدن در دل تابستان گرم هستند در ماه‌های بعدی تا آبان به سراغ رفتینگ می‌روند.

اگر اولین بارتان است که برای رفتینگ یا همان قایق‌رانی در آبهای خروشان ثبت نام می‌کنید چند نکته را فراموش نکنید:

توصیه های فردی:

تورهای رفتینگ باید استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند بنابراین افراد زیر ۱۲ سال را ثبت نام نمی‌کنند.

برای رفتینگ بهتر است کمی شنا بلد باشید ولی ضروری‌تر از آن این است که از آب نترسید و مطمئن باشید اتفاق بدی برایتان نخواهد افتاد. جلیقه نجات در اکثر مواقع مانع از غرق شدنتان می‌شود به شرطی که از همان ابتدای کار بند‌های جلیقه را سفت ببندید. جلیقه باید به تنتان بچسبد تا در تلاطم رودخانه از تنتان بیرون نیاید.

از آنجایی که حتما سر تا پایتان خیس خواهد شد یک دست کامل لباس اضافه و همچنین صندل ورزشی یا کفشی که برایتان مهم نیست خیس شود با خود ببرید.

قایق رفتینگ بادی است پس کفش پاشنه تیز نپوشید. دمپایی هم نپوشید چون اگر در وارونه شدن قایق از پایتان دربیاید آن را نمی‌توانید پیدا کنید و سنگ‌های بستر رودخانه حتمن به پایتان آسیب می‌رساند.

تور سیرسپهرسبا

در رفتینگ هیجان سراپای وجودتان را میگیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید، به آرامی وارد امواج شده، ولی در یک چشم به هم زدن تکان های شدیدی به قایق وارد می شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می شود و برای لحظاتی نمیتوانید دوستان خود و محیط اطراف را به طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به صورت منقطع می شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می کنید

در رفتینگ هیجان سراپای وجودتان را میگیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید، به آرامی وارد امواج شده، ولی در یک چشم به هم زدن تکان های شدیدی به قایق وارد می شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می شود و برای لحظاتی نمیتوانید دوستان خود و محیط اطراف را به طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به صورت منقطع می شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می کنید.[/caption]

هرجا که برای رفتینگ بروید بدانید آفتاب سوزانی دارد، پس لباس آستین بلند و کرم ضد آفتاب ضدآب بسیار اهمیت دارد. می‌توانید از اکسیددوزنگ استفاده کنید که مقاومت بیشتری در برابر آفتاب دارد. روی بینی‌تان را بیشتر از جای دیگری بپوشانید.

لباستان علاوه بر آستین بلند بودن باید مناسب برای قایقرانی هم باشد لباس‌هایی که برای پارو زدن و شنا در آب دست و پا گیر هستند را نپوشید.

بهتر است یک بادگیر هم به همراه بیاورید تا در صورتی که از آب بیرون آمدید و باد می‌وزید سرما نخورید.

کلاه آفتابگیری استفاده کنید که از سرتان به راحتی درنمی‌آید و در زیر کلاه ایمنی که پوشیدنش اجباری و از اهم واجبات است اذیتتان نکند.

در مدتی که بر روی قایق هستید اصلا کلاه ایمنی را درنیاورید چرا که در این سفر ماجراجویانه باید تا زمانی که در قایق هستید همیشه آمادگی کامل داشته باشید. بند کلاهتان را شل نبندید این موضوع با حفظ جانتان رابطه تنگاتنگی دارد.

در میانه راه شاید بتوانید کمی با پارو آب بازی کنید پس حواستان باشد پارویتان را در آب رها نکنید، پیدا کردنش کار سختی است.

رفتینگ سیرسپهرسبا

هیجان سراپای وجودتان را می گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید

هیجان سراپای وجودتان را می گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می شوید، جای خود را درقایق محکم می کنید، [/caption]

اگر از صندل‌های ورزشی استفاده می کنید حتما جوراب بپوشید که آفتاب خط بند‌های کفش را روی بدنتان نگذارد. هر چیزی که امکان دارد آب خرابش کند مثل ساعت، کارت‌های شناسایی و … را در ماشین تور بگذارید. به عینک های آفتابیتان بند ببندید که اگر از چشمتان افتاد از گردنتان نیفتد.

دوربین حتما با خود ببرید چون راهنما‌ها کیسه‌های ضد آبی دارند که محکم به بدنه قایق وصل شده است و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

توصیه های گروهی:

قبل از سوار شدن در قایق دستشویی (صحرایی) بروید چون در مسیر دستشویی وجود ندارد .

اگر قصد سفر چند روزه دارید لوازم مورد نیاز برای کمپ مانند کیسه خواب ضروری است.

از آنجایی که اکثر رودخانه های مناسب رفتینگ مثل رودخانه زاینده رود و ارمند، از کنار چندین روستا می‌گذرد داشتن لوازم بهداشتی مانند شوینده‌ هاضروری است. بهتر است قبل از ورود به منطقه یک بطری آب داشته باشید. 

به توصیه‌های سرپرستتان گوش بدهید همه تلاش او بر این است که شما بیشترین لذت و هیجان را در سفر داشته باشید.

تور رفتینگ سیرسپهرسبا

رفتینگ به معنی  کلک سواری  و یا  قایقرانی در رودخانه های خروشان می باشد

رفتینگ به معنی  کلک سواری  و یا  قایقرانی در رودخانه های خروشان می باشد.[/caption]

علاوه بر این تجهیزات، لوازم دیگری هم وجود دارد که تهیه آن بر عهده گردانندگان تور ورزشی- تفریحی است. مانند پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، قایق، جعبه کمک‌های اولیه، طناب نجات،کیسه ضد‌آب، تلمبه ، چادر آشپز خانه و تدارکات و …

رفتینگ ورزشی گروهی است پس باید در قالب یک تیم، خوب عمل کنید. اگر مبنایتان خوش گذشتن به خود و همسفرانتان باشد قطعا سفر خاطره انگیزی خواهید داشت. چیزی شبیه به آب بازی‌های دوران مدرسه.

در مطلب های بعدی با تجهیزات رفتینگ بیشتر آشنا می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*