منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن در استان چهارمحال و بختیاری با ۴۰ هزار هکتار وسعت که غالبا پوشیده از جنگل بلوط غرب است. و یک چهارم آن مرتعی است. نام این منطقه از کوهی در آن محل، به نشان پاسداشت، برگرفته از نام پرستاری آمریکایی است که همسر پزشکی بختیاری بوده و در آنجا به مداوای مردم می پرداخته‌ است. این منطقه در شهرستان‌های اردل، لردگان و کیار از توابع استان چهارمحال و بختیاری با فاصله تقریبی ۱۱۰ کیلومتری از مرکز استان واقع شده‌است. علاوه بر رودخانه ارمند و رود کارون که از میان آن می‌گذرد، چشمه‌های متعددی نیز داراست. منطقه حفاظت‌ شده هلن پس از سبزکوه، دومین منطقه حفاظت شده در چهار‌محال‌و‌بختیاری با ۴۰‌هزار هکتار وسعت، تنها منطقه حفاظت‌شده جنگلی است که ۳۰‌هزار هکتار آن پوشیده از جنگل عمدتا از نوع بلوط غرب است.

منطقه هلن در اقلیم لردگان استقرار دارد و بدین لحاظ از آب و هوای نیمه مرطوب برخوردار است.

رودخانه های کارون، ارمند و دوپلان از منابع آبی منطقه هستند.همچنین چشمه های متعددی نیز در آن جاری و از منابع آب آنجا محسوب میشوند.

قرار گرفتن در حاشیه جاده خوزستان ، حضور عشایرکوچنده به عنوان نماد هماهنگی زندگی بشر با طبیعت، وجود رودخانه ها ، آبشار ها، دره عشق، چشمه های پر آب ، همچنین کوهنوردی و صخره نوردی و امکان انجام گلگشت های خانوادگی و تماشای حیات وحش از قابلیت های گردشگری منطقه هستند.

این منطقه دارای جاذبه های فراوان طبیعی، تاریخی و فرهنگی است. چشم اندازهای طبیعی شامل رودخانه ارمند، دریاچه سد کارون ۴، ییلاقات و جنگل های بلوط،دره عشق ،منطقه حفاظت شده هلن، دشت ها و برنج کاری ها، حیات وحش، گل ها و گیاهان وحشی شامل درخت زبان گنجشک، پسته وحشى (بند)، زالزالک، گردو، کیکم، داغداغان، بادام، انجیر کوهى، سماق و پلاخور در منطقه یافت مى‏شود.

رودخانه ارمند باغ‌های و حوض های  پرورش  ماهیزیتون قرار دارد که با قایقرانی بر روی این رودخانه در حالیکه وزش باد خنک و مطبوع گرمای تابستان را با خود می‌برد می‌توان به تماشای دورنمای درختان همیشه سبز  در ارتفاعات‌، صخره‌های بلند در کنار دشت‌های حاصلخیز و شالیزار های برنج نشست.

وجود کمپ گردشگری و  داشتن تفریحات آبی متنوع در آن باعث شده  این منطقه در سال های اخیر مسافران زیادی به خود جذب کند.

در ایام نوروز تورهای ویژه ی هلن از جمله برنامه هایی هستند که همه ساله مورد استقبال بسیار زیاد طبیعت دوستان قرار میگیرند.

photo_۲۰۱۸-۰۱-۲۰_۱۲-۱۶-۲۸

 ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

telegram..kkk_ (1)

BiaRafting

instagramRaftingia

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*