عکاسی پاییزی

"عکاسی پائیزی"

paeez

پاییز.پادشاه مرموز و سحرانگیز فصل‌ها فصلی که همیشه در قلب هنرمندان جایگاه ویژه‌ای داشته‌است. مخصوصا عکاس‌ها و البته نقاش‌ها که همیشه مسحور رنگ‌ها و نور‌های بی‌نظیرش می‌شوند پاییز را موقعیت خوبی برای عکاسی می‌دانند. عکاسی پاییزی سرشار از رنگها و بافتهای فوق العاده است، و یکی از راه های ثبت این جزئیات بی نظیر عکس گرفتن از نزدیک آنهاست. در این آموزش به شما یاد خواهیم داد که چگونه عکسهایی با فوکوس نزدیک زیبا از پائیز بگیرید با فرا ، رسیدن فصل پاییز، رنگ برگهای درختان از سبز تابستانی به زرد چشم نوازی تغییر رنگ می کنند، رنگی در طیف قرمز و حنایی. باران های نم نم صبحگاهی با قطرات ریزش همه جا را فرا می گیرد. حشرات سست تر و آرامتر می شوند و راحتتر می توان از آنها عکس گرفت، گیاهان پاییزی شروع به شکوفه زدن می کنند.

یخ زدگی های پاییزی هم زیبایی خاصی به منظره اضافه می کند

هیچ زمانی بهتر از این زمان برای ثبت این زیبایی های کوچک در ابعاد بزرگ وجود ندارد، پس خودتان را با روشهایی که به شما خواهیم گفت برای عکاسی از پاییز آماده کنید. برای شروع کار شما به وسایل مناسب این کار احتیاج دارید. بسیاری از لنزهای زوم قابلیت ماکرو (زوم کردن در فواصلی بسیار نزدیک) را دارند، اما معمولاً آنقدر که باید بزرگنمایی نمی کنند. برای یک عکاسی ماکرو پاییزی واقعی (که گاهی آن را عکاسی یک به یک یا اندازه حقیقی نیز می نامند) دو روش وجود دارد، یکی استفاده از لنز ماکرو با بزرگنمایی بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر و یا استفاده از extension tube، استوانه هایی شیشه ای که بین لنز و بدنه دوربین نصب می شوند و امکان فوکوس در فواصل نزدیک را به شما می دهند. اگر لنز ماکرو  یک وسیله ارزان قیمت و کارساز است که می تواند در گرفتن عکس از فاصله نزدیک به شما کمک کند، ندارین نگران نباشین پائیز با هر امکاناتی لذت بخشه. لنزهای با فاصله کانونی بالا (یا یک لنز ماکرو با فاصله کانونی بالا و یا یک لنز با فاصله کانونی بالا به همراه extension )tube) به شما این اجازه را می دهند که با باز کردن دریچه دیافراگم سوژه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید را با محو شدن پس زمینه از عناصر اطراف جدا کنید. این به شما اجازه می دهد تا عناصر داخل کادر خود را حذف کنید و بر روی سوژه اصلی تان تأکید کنید. لنزهای با فاصله کانونی بالا همچنین به شما این اجازه را می دهد که از فاصله دور بتوانید کادر خود را با اجسام کوچک پر کنید، از این طریق می توانید عکسهایی با کیفیت بالا و واضح از حشراتی مانند پروانه و سنجاقک بگیرید طوری که حشره کل کادر شما را پر کرده باشد. یکی از مشکلات عکاسی ماکرو قرار دادن کل سوژه در فوکوس کامل است. قسمتی از این مشکل را می توان با درست قرار دادن مکان دوربین برطرف کرد. باید دوربین طوری قرار بگیرد که سنسور با سوژه موازی باشد، و همچنین عمود به سطحی که می خواهید روی آن فوکوس کنید. استفاده از سه پایه هم به شما امکان انجام تنظیمات و فوکوس دقیق تری را می دهد. بدیهی است که این در شرایطی صادق است که بخواهید از سوژه ای ثابت عکس بگیرید، که البته عکاسی ماکرو معمولاً سوژه ای ثابت خواهد داشپ. اگر شما بهترین عکس ها را می خواهید، باید گاهی روی زمین دراز بکشید و در مورد زانوهای گل آلود یا لباس های خیس نگران نباشید. بنابراین از خوابیدن به پشت در وسط جنگل نترسید تا یک نمای عالی از سایبان پاییزی به دست آورید، یا روی یک ساحل لغزنده جلو بروید تا به یک نمای واضح تر از چشم انداز برسید. به طور مشابه، در حالی که شما باید از لوازم خود محافظت کنید، گاهی اوقات هم باید در جستجوی یک تصویر خوب ریسک کنید – مانند نگه داشتن دوربینتان هم سطح با زانو برای ثبت شکست امواج بر روی ساحل یا قرار دادن آن بر روی زمین برای به دست آوردن یک نمای غیر معمولآسمان آبی روشن و آسمان خاکستری پوشیده از ابر معمولا خالی و کسل کننده به نظر می رسند. اما چند تکه ابر به این معادله اضافه کنید و آن وقت همه چیز تغییر می کند. ناگهان آسمان عمق و جذابیت پیدا می کند. اگر خورشید می درخشد، ابرهایی که از روی آن می گذرند، سایه های در حال حرکتی را بر روی منظره پایین می اندازند. قبل از طلوع و بعد از غروب آفتاب ابرها کمتر روشن اند، بنابراین به رنگ های قرمز، زرد، صورتی و بنفش می درخشند. ابرها الگوهایی را شکل می دهند که تصاویر جالبی ایجاد می کنند. 

paiiz

تا تنور داغ است نان را بچسبان

اگرچه شما برای عکاسی از مناظر عالی به آب و هوای آفتابی نیازی ندارید  در واقع، اغلب عکس این قضیه صادق است چون آب و هوای طوفانی چشمگیرتر استاما نمی توان معجزه نور آفتاب را انکار کرد. نور آفتاب باعث می شود دنیا روشن و رنگی به نظر برسد، سطوح نور متعادل هستند، گرفتن تصاویر کاملا نوردهی شده آسان است و ما احساس الهام گرفتن بیشتری می کنیم. بنابراین، اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که کمی اوقات فراغت داشته باشید و خورشید در آسمان باشد، می دانید چه کاری باید انجام دهید: یک دوربین بردارید و از خانه بیرون بروید و شروع به عکاسی کنید!  به یاد داشته باشید که یک فیلتر پلاریزه با خود بردارید، چون می توانید از آن برای عمق بخشیدن به آسمان و محو کردن تابش زننده استفاده کنید تا اشباع رنگ بهبود یابد. همچنین به دنبال سوژه هایی باشید که از آب و هوای آفتابی نفع می برن صحنه هایی با بازتاب های خوب در آب آرام و ساکن، ترکیب بندی های عکس ساده، مانند یک درخت تنهای پوشیده شده با شاخ و برگ پاییزی در مقابل آسمان، تصاویر کلوزآپ از جزئیات در چشم انداز مانند برگ های پاییز که زمین را فرش کرده اند و غیره. مناظر بزرگ در آب و هوای آفتابی معمولا تخت و کسل کننده به نظر می رسند، بنابراین به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید. اگرچه پاییز چند ماه طول می کشد، اما مدت زمانی که رنگ شاخ و برگ ها به اوج می رسد و بهترین فرصت های عکاسی فراهم هستند، ممکن است تنها چند روز طول بکشد – بنابراین مطمئن شوید که برای آن آماده هستید. این مسئله تا حد زیادی به فصل تابستان بستگی دارد – اگر تابستان گرم و خشک باشد، پاییز می تواند زودتر بیاید، در حالی که یک تابستان مرطوب این فاصله را به تاخیر می اندازد. تمام کاری که شما می توانید انجام دهید این است که به شاخ و برگ اطراف خود چشم بدوزید و پیش بینی وضع آب و هوای بلند مدت را تماشا کنید.

رنگ ها را ترکیب کنید

رنگ های اصلی قوی تر از سایه های نرم به نظر می رسند. تضاد یا کنتراست رنگ ها در یک تصویر به آن تاثیر زیادی می بخشد  رنگ های آبی و زرد بهترین اند، و بعد از•   تراز سفیدی (White Balance) در دوربین های دیجیتال بسیار مهم است. کافی است با کمی دقت و انتخاب حالت درست به هدف مورد نظر رسید. استفاده از مد “هوای ابری” (Cloudy) در پاییز، رنگها را می کند (لازم نیست که حتما هوا ابری باشد). همچنین می توان در نرم افزارهای RAW Processor کلوین را بالا برد تا گرمی رنگها تقویت شود. البته باید دقت کرد که در این کار زیاده روی نشود وگرنه رنگها غیر واقعی به نظر می رسند. در دوربین های فیلمی، به جای تراز سفیدی (White Balance)، از فیلترهای مختلف برای بدست آوردن محیط های رنگی مختلف استفاده می شود. حتما پشت به خورشید عکاسی کنید. عکاسی رو به خورشید باعث می شود تا حالت ضد نور ایجاد شود و کنترل نور بسیار مشکل می شود، رنگها ضعیف می شوند و همچنین تابش نور خورشید در لنز (lens flare) از کیفیت کار می کاهد. در صورتی که رو به خورشید عکس میگیرید از هود لنز استفاده کنید.

حرف اخر

استان چهار محال وبختیاری شهرستان شهرکرد یکی از بهترین مکان هاست برای عکاسی پائیزی این شهرستان سالیانه پذیرای هزاران عکاس از اقصی نقاط کشور وجهان میباشد باغ های گردو وبادام وهلو زیبایی منحصر به فردی ایجاد میکند که ما برای شما این موقعیت ارزشمند را ایجاد کرده ایم که امسال در پائیز زیبای شهرکرد مارا همراهی کنین وخاطره ای زیبا و به یاد ماندنی ایجاد کنیم امیدواریم مارا میزبان خوبی بدانید.

 


 جهت رزرو تور عکاسی از فرم زیر برای ثبت نام استفاده کنید:

[recaptcha]