رفتینگ

تاریخچه رفتینگ در جهان

674485e

تاریخچه رفتینگ در جهان به قدمت طول تاریخ می باشد. از زمانی که بشر به ضرورت سفر های کوتاه بر روی آب پی برد، متوجه شد به وسیله ای نیاز دارد که بتواند او را بر روی آب شناور کرده واز نقطه ای به سوی دیگر ببرد. کلمه رفت در لغت به معنای قایق های چوبی است که با کنار هم قرار دادن تعدادی الوار و بستن آنها به هم ساخته میشود که ما به آن کلک میگوییم . بومیان آمریکایی اولین ابداع کننده ثبت شده قایق های رفت در جهان هستند و هنوز هم مسابقات سنتی آنها در آمریکای جنوبی برگزار میگردد.
قایق های رفتینگ درابتدا فقط برای جابجایی افراد وحمل کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفت ولی از سال ۱۹۸۰این قایق ها برای مصارف توریستی تفریحی هم مورد استفاده قرار گرفت.درمبحث ساخت قایقهای رفتینگ،بتدریج تفکراتی در خصوص اصلاح فرم و جنس کلکهای چوبی اولیه صورت گرفت.دراوایل سال ۱۸۴۰ یک آمریکایی بنام جان فرمونت (John Fremont) ،از تیوپ اتومبیل برای ساخت قایق رفتینگ استفاده کرد و برای بالا بردن مقاومت آن در برابر سنگهای رودخانه و پاره شدن، آنرا با پارچه برزنتی محصور کرد. بعد از آن اوایل قرن بیستم قایقهای رفتینگ بادی با روکش پی وی سی  بشکل کنونی برای مصارف توریستی مورد استفاده قرار گرفت و بدنبال جذابیتهای ورزشی واقتصادی آن، شرکت های خصوصی با حضور پر رنگ تر خود نقش مهمی در تقویت برنامه های رفتینگ وسفر های رودخانه ای ایفا کرده و تورهای هیجان انگیز در آبهای خروشان را راه اندازی کردند.امروزه درمبحث گردشگری ،رفتینگ بعنوان یکی ازشاخه های پرطرفدار صنعت توریسم بحساب می آید و بدلیل هیجان ونشاط آمیخته با این نوع برنامه ها ، هر روز به تعداد علاقمندان این رشته مفرح افزوده میشود.

رفتینگ ورزشی

رفتینگ بعنوان یک رشته ورزشی پر طرفدار از سال ۱۹۷۲ وارد بازیهای المپیک مونیخ و بدنبال آن المپیک ۱۹۹۲ بارسلون و۱۹۹۶ آتلانتا شد . مسابقات جهانی وبین المللی رفتینگ در کشورهای مختلف از سال ۱۹۹۸ تحت نظارت فدراسیون جهانی رفتینگ IRF برگزار می گردد. این مسابقات در چهار ماده: سرعت Sprint ، ماراتن Down river، اسلالوم Slalom و موازی Head to Head، در رودخانه های مختلف و با درجات خروشانی مختلف برگزار میگردد.

پیشینه فعالیتهای رفتینگ در ایران

 

رفتینگ در ایران ورزش و فعالیتی نوپا و جدید است . از سال ۱۳۸۳ با مطالعاتی که صورت پذیرفت و وجود زمینه های اجتماعی و اقتصادی و همچنین جغرافیای مناسب شهرشهرکرد در رودخانه زاینده رود ارمند، تورهای یک و چند روزه قایقرانی در آبهای خروشان(Rafting) راه اندازی شد و در ادامه مسیرهای امن مناسبی در رودخانه های ارمند،کارون و زاینده رود شناسائی گردید. برنامه ها یی نیز برای مسیر های مهیج تر مورد بررسی قرارگرفت. مسابقات جهانی و بین‌المللی رفتینگ در ۴ ماده: سرعت، ماراکل، اسلالوم و موازی در رودخانه‌های مختلف و با درجات خروشانی مختلف برگزار می گردد.

 

برنامه های پنج ساله توسعه رفتینگ در فدراسیون قایقرانی کشور

 • پس از تشکیل کمیته رفتینگ در فدراسیون قایقرانی ، با اتکا به تجارب گرانبهای بدست آمده و نیروها و ورزشکاران علاقمند و همچنین همکاری مسئولین محترم کشور، اهداف زیر اولویت بندی شده و محقق گردد
 •  تعیین اعضاء کمیته و شرح وظایف ایشان
 •  معرفی ظرفیتها ، قابلیتها واستعدادهای بالقوه و بالفطره کشور به IRF
 • تخصیص بودجه و برنامه ریزی جهت درآمد زایی(دولتی،اسپانسر،تبلیغات،تور و….
 •  تخصیص بودجه و برنامه ریزی جهت شرکت درمسابقات
 • سازماندهی و مدیریت تورهای رفتینگ
 •  دعوت از مربیان خارجی جهت آموزش تیم ها(آقایان – بانوان
 • دعوت از مربیان خارجی جهت آموزش مربیان واجد شرایط برای استانهای مستعد
 •  اعزام تیم به مسابقات بین المللی رفتینگ (آقایان – بانوان
 • تشکیل کمیته رفتینگ بانوان
 • اطلاع رسانی و جذب استعدادهای ورزشی،بخصوص رده سنی نوجوانان ونونهالان
 • اشتغالزایی برای جوانان بویژه روستائیان حاشیه رودخانه ها و به موازات آن بالابردن فرهنگ مرتبط در مناطق مستعد کشور با ابزارهای گوناگون
 •  شناسایی رودخانه های مناسب و درجه بندی و معرفی آنها به دنیای رفتینگ
 •  تلاش جهت برگزاری یک جام آسیایی با رویکرد ایرانی (خلیج فارس
 • همکاری و همفکری با فدراسیون های مرتبط (شنا،نجات غریق،کوهنوردی و…
 • همکاری و همفکری با سازمان های مرتبط(میراث فرهنگی،منابع طبیعی،محیط زیست،سازمان آب )برنامه ریزی جهت فراهم آوردن امکانات رفاهی در حاشیه رودخانه ها
 •  بهینه سازی حفاظت از رودخانه ها و محیط زیست پیرامون آنها
 •  تبادلات فرهنگی-اقتصادی بین گردشگران و ساکنین بومی منطقه
 •  معرفی سنت های محلی در راستای حفاظت از میراث غیرملموس
 •  رشد و توسعه توریسم ورزشی
 • جذب گردشگران داخلی و خارجی به مناطق محروم وبه موازات آن رونق کسب و کار در این مناطق
 •  استفاده بهینه از منابع طبیعی و معرفی طبیعت بکر و کم نظیر حاشیه رودخانه ها و آشنا نمودن هر چه بیشتر علاقه مندان در کشور و حتی خارج از کشور
 •  بالا بردن سطح امکانات گردشگری درحاشیه رودخانه ها و شناساندن این مناطق به عنوان یک قطب گردشگری به عموم مردم ایران و جهان

از برنامه‌های پنج ساله توسعه رفتینگ در قالب کمیته رفتینگ در فدراسیون قایقرانی کشور شامل: دعوت از مربیان خارجی جهت آموزش تیم‌ها، اعزام تیم به مسابقات بین‌المللی رفتینگ،‌ تلاش جهت برگزاری یک جام آسیایی با رویکرد ایرانی، تبادلات فرهنگی-اقتصادی بین گردشگران و ساکنان بومی منطقه، معرفی سنت‌های محلی در راستای حفاظت از میراث غیر ملموس و رشد وتوسعه توریسم ورزشی و غیره استپیام اصلانی رئیس کمیته رفتینگ در این خصوص گفت: از سال ۱۳۸۳ به واسطه علایق و تجارب شخصی و دارا بودن مجوز بند "ب" از سازمان گردشگری کمیته رفتینگ را در فدراسیون جمهوری اسلامی ایران تاسیس کردم و همچنین در پی بررسی‌ها و مطالعات لازم، توفیق یافتم تا تورهای یک و دو روزه قایقرانی در آب‌های خروشان را به صورت دسته جمعی برای نخستین بار در ایران راه اندازی شد. همچنین ۴ دوره آموزشی سکانداری رفتینگ و راهنمای رودخانه ای با حضور لیونل لافی (از کشور فرانسه با نظارت فدراسیون جهانی قایقرانی) و برجسته ترین مربی در رشته رفتینگ و امداد رودخانه ای ،آقای گاسپارگوتکس (از کشور اتریش) رییس کمیته آموزش فدراسیون جهانی رفتینگ دارای مدرک راهنمایی قایقرانی در کلیه رودخانه ای  جهان با توجه به درجه تخصصشان به فعالیت بپردازمشما بر قایقی سوار می شوید و گاهی پارو می زیند و گاهی اجازه می دهید جریان آب شما را به جلو حرکت دهد. لیدر رفتینگ گاهی به شما می گوید، All Forward، این بدین معنی است که همه باید به سمت جلو پارو بزنند. در حالی که یک کار گروهی انجام می دهید، می توانید از مناظر زیبای رودخانه دیدن کنید و لذت ببرید. گاهی طبیعت گردانی که در حاشیه رودخانه نشسته اند برای شما دست تکان می دهند و با لبخندشان به شما انرژی می دهند. در ادامه مسیر ممکن است لیدر به شما بگوید All Back. این بدین معناست که همه باید به سمت عقب پارو بزنند تا با هدایت لیدر قایق به مسیر درست هدایت شود.

 فضای رفتینگ درزاینده رود

در حین پارو زدن به سکوت طبیعت گوش فرا داده و صدای جریان آب به شما آرامش بی‌وصفی می‌دهد. ناگهان صدای امواج خروشان را می‌شنوید که در فاصله‌ای نه چندان دور انتظار شما را می‌کشند. هیجان سراپای وجودتان را می‌گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می‌شوید، جای خود را درقایق محکم می‌کنید، به آرامی‌ وارد امواج شده، ولی در یک چشم به‌هم زدن تکان‌های شدیدی به قایق وارد می‌شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می‌شود و برای لحظاتی نمی‌توانید دوستان خود و محیط اطراف را به‌طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به‌صورت منقطع می‌شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می‌کنید. جریان آب کم‌کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد تا دوباره برای تلاطمی جذاب آماده شوید.

تجهیزات مورد نیاز برای رفتینگ

 • تجهیزات انفرادی:پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی، بادگیر، کیسه ضد‌آب، کیسه‌خواب.
 • تجهیزات گروهی: قایق، جعبه کمک ها ی اولیه، طناب نجات، کیسه ضد آب، تلمبه و تدارکات، چادر سایه بان وچادر مسافران و کادر، تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی و پاروی اضافه
 • در ایران رودخانه های زیادی وجود دارند که دارای قابلیت های بالا برای قایقرانی توریستی، ماجراجویانه و ورزشی هستند. بخش هایی از رودخانه هاای زیر قابلیت برنامه ریزی توریسم (رفتینگ) را دارند:
 • رودخانه ارمند – استان چهارمحال و بختیاری  مناسب برای کایاک سواری از مبتدی تا حرفه‌ای و رفتینگ
 • رودخانه سفیدرود – استان گیلان  2 تا ۵ درجه مناسب برای رفتینگ و کایاک سواری
 • رودخانه سزار – استان لرستان رفتینگ و کایاک سواری از مبتدی تا حرفه‌ای.
 • درجه امواج ۲ تا ۴- مناسب برای کایک سواری و رفتینگ حرفه‌ای
 • رودخانه چالوس – استان مازندران
 • رودخانه بختیاری – استان چهار محال و بختیاری (درجه امواج ۳ تا ۵).
 • رودخانه دز – استان های لرستان و خوزستان (درجه امواج ۳ تا ۵).
 • رودخانه زاینده رود – استان‌ چهار محال و بختیاری بیشتر مسیر آب راکد است و در محدوده پل‌ زمانخان درجه امواج ۳ تا ۴ برای رفتینگ تفریحی و آرام مناسب است.

برای ثبت نام از تور رفتینگ از فرم زیر استفاده کنید: 

ثبت نام 


در شرکت سیر سپهر سبا شما این امکان را دارین تا از هر جای ایران پهناور به استان چهار محال وبختیاری، شهرستان سامان بیاین و از جاذبه های طبیعی وبکر این شهرستان لذت ببرین استان چهار محال وبختیاری با مردمانی از تیره بختیاری وبا فرهنگ غنی ومحصولات ناب ودست اول پذیرای گرمی برای شما خواهند بود. هیجان وارامش رفتینگ زاینده رود غیر قابل وصف است این یک تجربه شخصی است که شما باید خودتان تجربه کنین باغات گردو که درختان گردو برروی اب خم شده و با شاخه و برگ های خود. ورود شما را به سرزمین چهار فصل خوش آمد می گویند ،آب رودخانه گاهی اوقات عمیق و پر تلاطم وگاهی اوقات ارام و رام میشود، طبیعت بکر چهار محال را کمتر جایی میتوانید تجربه کنید ما به شما این امکان را می دهیم تا از شلوغی شهر و هیاهوی زندگی مدرن به دور بوده وبه مدیتیشن روح خود بپردازین تمام حاشیه رود خانه را باغات در هم تنیده گردو ،هلو ،بادام فرا گرفته اند که میتواند ره اورد خوبی برای خویشاوندان شما باشد این سفر هیجان انگیز و مفرح را برای همه شما ایرانیان عزیز آرزومندم.