راهنمای گردشگری استان فارس

انتخاب بسیاری برای سفر نوروزی، شیراز است. شیراز، شهری که بوی بهارنارنجش آدم را مست می‌کند و می‌توان در باغ های دلگشایش که مثل تابلویی نقاشی است، ساعت ها راه رفت. شیراز در نوروز یکی از خوش آب و هواترین شهرها برای سفر است. اما نوروز را باید در شیراز چطور بگذارنیم و کجا برویم؟ راهنمای جامع گردشگری شیراز را بخوانید.

از کجا شروع کنیم؟

2خانه-زینب-الملک

شیراز دیدنی‌های زیادی دارد. از حافظیه و سعدیه بگیر تا بازار  و مسجد وکیل و ارگ کریمخانی. پیشنهاد ما برای گشت و گذار در شیراز علاوه بر جاهای دیگر، مسجد نصیرالملک، باغ ارم و نارنجستان قوام است.

مسجد نصیرالملک که به مسجد صورتی ایران نیز معروف است از دیدنی ترین مساجد ایران و جهان است. مسجدی پر از کاشیکاری، مقرنس  کاری و نورهای رنگی که شکوه و زیبایی اش آدم را به وجد می‌آورد. برای دیدن مسجد نصیرالملک باید به جنوب خیابان لطفعلی خان بروید.

از بین باغ های شیراز نیز گذشته از باغ ارم که معروف‌ترین باغ شیراز است باید ساعتی را نیز برای دیدار باغ‌های عفیف آباد و نارنجستان قوام اختصاص داد.

باغ عفیف آباد که یکی از بزرگترین موزه‌های سلاح خاورمیانه هم در آن قرار گرفته، یکی از قشنگ‌ترین باغ های شیراز است و هرجایش را که  نگاه کنی بوی گل‌ها مستت می‌کند، باغی که در خیابان عفیف آباد واقع شده.

باشکوه ترین عمارت شیراز نارنجستان قوام است. باغی پر از درختان نارنج و عمارتی با آینه کاری و گچ بری های و نقاشی های دیدنی. اما دیدنی ترین قسمت باغ که در دو قدمی آن واقع شده، خانه زینت الملوک است. خانه زینت الملوک، خانه‌ای با حیاطی با صفاست که سقف  بیشتر اتاق‌هایش چوبی است، با نقاشی‌هایی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته. نارنجستان قوام و خانه زینت الملوک در انتهای خیابان لطفعلی خان زند قرار دارند.

کجا پیاده روی کنیم؟

3بلوار-ارم-شیراز

پیاده روی و گشت و گذار در شهر یکی از کارهایی است که نباید در سفر به شیراز نادیده اش گرفت و باید همه چیز را از نزدیک لمس کرد.

یکی از خیابان هایی که در شیراز برای پیاده روی مناسب است، به خصوص برای آنهایی که اهل خریدند، خیابان عفیف آباد یا به قول شیرازی  ها عف آباد است. خیابان عفیف آباد پر از پاساژ و مرکز خرید است و تنوع نیز زیاد. مجتمع تجاری ستاره فارس، مجتمع تجاری تفریحی هامون و مرکز خرید حافظ از جمله این مراکز خریدند. باغ عفیف آباد نیز در همین خیابان قرار گرفته.

اگر دلتان بخواهد بیشتر سفر را به خرید اختصاص دهید، انتخاب دیگر، بلوار معالی آباد شیراز است که مراکز خرید معروفی دارد.

اگر دلتان بخواهد در خیابانی پردار و درخت، پر از کوچه باغ و خانه باغ قدم بزنید باید راه خیابان قصرالدشت را در پیش بگیرید.

در نزد شیرازی ها، بلوار ارم و حاشیه اتوبان چمران که سرسبز است و دارای آب و هوایی لطیف و خنک نیز برای پیاده روی محبوب است.

رستوران کجا برویم؟

4رستوران-برنتین-شیراز

در چند سال گذشته رستوران های زیادی در شیراز باز شده و در صورتی که برای اولین بار مسافر شیراز باشید ممکن است برایتان انتخاب سخت باشد. ما در اینجا چند پیشنها داریم.

اگر اهل غذاهای دریایی هستید، رستوران برنتین را از دست ندهید. برنتین انواع و اقسام ماهی و غذاهای دریایی را در منویش دارد و  مخصوصا تعریف پلومیگویش را زیاد می‌کنند. فقط اینکه در نظر داشته باشید منوی رستوران برنتین برای ناهار و شام متفاوت است و همچنین رستوران گرانی است. این رستوران در بلوار ستارخان واقع شده.

دو رستوران دیگری که در سفر به شیراز نباید از دستشان داد، یکی رستوران صوفی و دیگری رستوران هفت خوان است. رستوران صوفی، یکی از قدیمی ترین رستوران های شیراز است و غذاهای متنوعی دارد. اگر دلتان می‌خواهد کلم پلوی شیرازی را امتحان کنید، رستوران صوفی انتخاب خوبی است، ضمن اینکه کباب ها، شیشلیک ها و چلو گوشت های لذیذی دارد. رستوران صوفی در خیابان عفیف آباد قرار گرفته.

اگر دلتان بخواهد در سفر به شیراز، در جایی شیک غذا بخورید که انواع غذاهای ایرانی، فرنگی، دریایی و گیاهی و فست فود را داشته باشد، به رستوران هفت خوان بروید. رستوران هفت خوان، پنج رستوران مختلف و دو کافی شاپ دارد و به شهر نیز دید خوبی دارد. رستوران هفت  خوان در بلوار جدید قرآن است.

اگر دلتان بخواهد فست فود بخورید یکی از پیشنهادهای ما همبرگر شب چره است که شعبات مختلفی در شیراز دارد. میگویند بهترین همبرگر را در شیراز می‌توان در اینجا خورد. انتخاب دیگر می‌تواند فست فود زاور در قصرالدشت باشد که پیتزاهایش معروف است.

فالوده و بستنی کجا بخوریم؟

شیراز را علاوه بر بهارنارنج و لیمویش، به فالوده هم می‌شناسند و یکی از واجباب سفر به شیراز خوردن فالوده است. فالوده خوب را در شیراز باید در بابا بستنی خورد. بابا بستنی علاوه بر فالوده های خیلی خوشمزه، بستنی‌های دلچسبی دارد. بابا بستنی در بلوار ارم قرار گرفته.

یکی دیگر از انتخاب ها برای خوردن بستنی و فالوده می‌تواند بستنی جمشیدیان که به بستنی پشت زندان و پشت ارگ نیز معروف است،  باشد. می‌گویند بستنی و فالوده اینجا بهترین بستنی ای است که هرکس در زندگیش می‌تواند بخورد. این بستنی فروشی پشت ارگ کریمخانی و خیابان ناصرخسرو قرار گرفته.

کافه کجا برویم؟

کافه-فردوسی-5شیراز

معروفترین کافه های شیراز، دو کافه هدایت و فردوسی هستند. کافه هدایت محیطی دوست داشتنی و صمیمی دارد و به خصوص از  پاستاهایش تعریف می‌کنند. این کافه در بیست متری سینما سعدی قرار گرفته.

کافه فردوسی نیز کافه قشنگی است، گاهی موزیک زنده نیز در کافه برقرار است و در بیرون نیز صندلی دارد. دنج بودن و کارکنان مهربان کافه  به علاوه عرقیات، آبدوخیارها و سالادهای کافه فردوسی نظر خیلی ها را جلب کرده. کافه فردوسی در خیابان فردوسی شیراز قرار گرفته.

چی بخریم؟ از کجا بخریم؟

بازار-6وکیل-شیراز

بیشتر سوغاتی ها و عرقیات شیراز را می‌توان از بازار وکیل، یکی از دیدنی ترین بازارهای ایران خرید. مسقطی خیلی خوب را که سوغاتی مخصوص شیراز است می‌توان از قسمت چهارسوق بازار خرید. انتخاب دیگر برای خرید عرقیات پشت ارگ کریم خانی معروف به پشت زندان و عرقیات و آبلیموی وطن پوش در پل باغ صفا، ابتدای خیابان ساحل غربی است که  هم در شیراز معروف است و هم قیمت های مناسبی دارد. آبلیمو را نیز میتوان از سه راه احمدی و تولیدی عرقیات و آبلیموی ژاله خرید.

اطراف شیراز کجا برویم؟

7تنگ-دم-اسب-شیراز

اگر دلتان بخواهد یک روز از شیراز بیرون بزنید و خودتان را به دل طبیعت بسپارید، انتخاب ها زیاد است.

روستای قلات در ۳۶ کیلومتری شیراز و جاده شیراز-سپیدان است. روستای قلات با قدمتی ۲۵۰۰ ساله پر از باغ‌های سرسبز و کوچه پس  کوچه‌های پرپیچ و خمی  است که می‌شود ساعت‌ها در آن پیاده‌روی کرد. وجود باغ‌های میوه‌ای مثل گردو، بادام، انگور، انجیر، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز و فرآورده‌های لبنی مثل شیر، پنیر، کره و کشک، شیره انگور، رب انار و آب غوره‌  از قلات روستای همه چیز تمامی ساخته. بهترین وقت رفتن به قلات نیز بهار و تابستان است.

پیشنهادهای دیگر ما، آبشار مارگون در غرب شهرستان سپیدان و تنگه زیبا و دیدنی دم اسب در ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز با زیبایی و  طبیعت خیره کننده اش است.

 

گشت در استان زیبای فارس را با تور ویژه ی شیراز سیر سپهر سبا تجربه کنید…

 

مارا در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید:

telegram..kkk_ (1)

seyresephresaba

instagram_full-limoographic.kkk_ (1)

seiresaba_tour

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*