دره ستارگان قشم؛ عجیب، ترسناک و باور نکردنی

قشم را می‌توان یکی از مهم‌ترین شهرهایی در ایران دانست که سرشار از جاذبه‌های طبیعی و عجیب و غریب است. شما در این جزیره زیبا می‌توانید با عناصر خاصی آشنا شوید مخصوصا عجایب هفتگانه که شاید در هیچ کجای ایران وجود نداشته باشد. همچنین فرهنگ جالب و خاص مردم منطقه باعث شده تا خیل عظیمی از گردشگران تعطیلاتشان را در این جزیره زیبا سپری کنند. در قشم مناطق دیدنی چون جنگل‌های حرا، غارهای خوربس، تنگه چاهکو، غار نمکدان و دره ستارگان وجود دارد که از دیدن آنها سیر نخواهید شد. ما در گروه گردشگری ستاره قصد داریم تا در این مطلب دره‌ای زیبا به نام دره ستارگان قشم را به شما معرفی کنیم و راه‌های رفتن به آن را نشان دهیم. پس ما را در ادامه همراهی کنید.

عجایب هفتگانه قشم- دره ستارگان

عجایب هفتگانه قشم- دره ستارگان

دره ستارگان قشم کجاست؟

تا به حال فیلم مد مکس madmax را دیده‌اید؟ وقتی به دره ستارگان نگاهی می‌کنیم گمان می‌کنیم که این فیلم در اینجا پر شده است، فضایی کاملاً خاص و رؤیایی که لوکیشن‌های خاص و عجیب و غریب را به یادمان می‌آورد. دره‌ای شگفت انگیز که بخشی از ژئوپارک جزیره قشم است و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یک فیلم ایرانی به نام اژدها وارد می‌شود نیز در این دره ساخته شده که همین امر باعث شناخت بیش از بیش آن به مردم ایران گردیده است.

دره ستارگان


وجود این دره خاص با شکل عجیب سنگ‌هایش باعث شده تا بومیان ماجراجو چندین افسانه را به آن نسبت بدهند. برخی می‌گویند که این دره به خاطر شهاب باران به وجود آماده است و برخی به خاطر صدای عجیب حرکت باد در بین صخره آن را دره ارواحی می‌نامند که دائماً در حال زمزمه کردن هستند. اما بیشترین شایعه مرسوم آن بوده که در گذشته ستارهای از آسمان به زمین این منطقه افتاده‌اند و آن‌ها سبب به وجود آمدن چنین اشکالی در سنگ‌ها گشته‌اند. به همین دلیل است که امروزه به این منطقه دره ستارگان گفته می‌شود.

دره ستارگان

اما از نظر علمی این دره بر اثر فرسایش آب‌های سطحی، بارش‌های رگباری فصلی و طوفان‌ها در طول گذر زمان بوجود آمده و باعث شده است که این شکل‌های جالب در کوه‌ها و سنگ‌های این منطقه شکل بگیرد. جنس اغلب صخره‌ها در دره ستارگان قشم از ماسه سنگ و سیمان آهکی است؛ همین امر باعث شده تا فرسایش آن‌ها بر اساس عوامل طبیعی به راحتی اتفاق بیفتد و احتمالا چندین میلیون سال این اتفاق به آرامی به طول انجامیده تا این مکان به شکل کنونی در آمده و به گوهری برای گردشگری جزیره بزرگ قشم تبدیل شده است.

دره ستارگان


یکی از دیدنی‌های شبیه به دره ستارگان قشم تنگه چاهکوه است که در آن قرار گرفته است. این دره حدود ۱۰۰ متر عمق دارد و دلیل نام گزاری آن احتمالاً وجود چاه‌های آبی بوده که درون آن وجود دارند. این تنگه محلی برای ذخیره طبیعی آب شیرین باران بوده است که در این منطقه کویری از ارزش بالایی نیز برخوردار است. گفته می‌شود احتمالاً این دره مربوط به شکستگی طاق دیس بزرگی است که باعث ایجاد گنبد بزرگ نمکدان هم شده است. جنس سنگ‌های این دره از سنگ‌های رسوبی و آهکی مربوط به رشته کوه‌های زاگرس است. وقتی باد به این منطقه می‌وزد بر اثر برخورد با سنگ‌ها و حفره‌های آن صداهای خاص و جالبی ایجاد می‌کند که تا حدودی نیز ترسناک هستند و مردم محلی به همین دلیل است که نسبت به این منطقه بسیار خرافاتی شده‌اند و آن را اقامتگاه ارواح نیز می‌دانند.

دره ستارگان


برای رسیدن به این دره باید ۵ کیلومتر را به سمت جنوب جزیره طی کنیم تا به روستای برکه خلف برسیم، این روستا از طریق یک جاده خاکی ما را به یکی از جذاب‌ترین منطقه‌های طبیعی ایران می‌رساند که بیش از ۲ میلیون سال عمر دارد.

منبع: setare

اینجا ایران است:

برای مشاهده جاذبه های گردشگری بیشتر اینجا کلیک کنید

 

  کانال های ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید👇👇👇

 

 

 

 

telegram   instagram

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*