تالاب گندمان

تالاب گندمان | تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری | تالاب جذاب گندمان

از دیگر جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری می توان به زیباترین تالاب کشور اشاره کرده که خواستگاه پرندگان بسیاری نیز  می باشد، این تالاب بین المللی زیبایی های فراوانی نیز در اطراف خود دارد که می تواند یکی از گزینه های مناسب برای طبیعت گردان نیز محسوب شود، تالاب گندمان سالانه شاهد مهاجرت بسیاری از پرندگان می باشد که زیبایی طبیعی را برای این تالاب به ارمغان می آورد و عکاسان بسیاری نیز برای تصویر برداری از این پرندگان در کنار فضای منحصربفرد تالاب گندمان به این مکان می آیند، در این مقاله قصد داریم تا شما را با این تالاب جذاب بیشتر آشنا کنیم.

تالاب گندمان | تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری | تالاب جذاب گندمان

موقعیت جغرافیایی تالاب گندمان

شهرستان گندمان در استان چهارمحال و بختیاری فاصله کوتاهی با این تالاب دارد و حدود ۴ کیلومتر که از شهر دور شوید می توانید به راحتی تالاب گندمان را مشاهده کنید، موقعیت این تالاب در ۲۰ کیلومتری شهرستان بروجن، مرز استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری می باشد، که پذیرایی گردشگران هر دو استان است. ۱۲۰۰ هکتار مساحت کلی این تالاب محسوب می شود که با تصرفات که در اطراف این تالاب شکل گرفته مساحت آن را به ۹۸۰ هتکار کاهش داده است، در اطراف این تالاب ۸ روستای زیبا واقع شده است که به اسکان گردشگران این منطقه کمک بسیاری می کند.

تاریخچه تالاب گندمان

نام این تالاب برگرفته از شهر گندمان است که در نزدیک تالاب واقع شده و عمر آن نیز بالغ بر ۱ میلیون سال برآورد شده، در گذشته پادشاهان ایرانی از این تالاب به عنوان شکارگاه پرندگان استفاده می کردند و در اطراف آن نیز تفرجگاه های خود را نیز بنا می نمودند که بصورت ییلاق و قشلاق در آنجا حاضر شوند و از فضای اطراف این تالاب استفاده نمایند.

تالاب گندمان | تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری | تالاب جذاب گندمان

ارتفاع و عمق تالاب گندمان

سطح ارتفاع تالاب گندمان نسبت به دریا  حدود ۲۳۰۰ متر می باشد، در مواقع بارش برف و باران سرچشمه های اطراف این تالاب بخوبی از آب پر شده و مناظر شگفت انگیزی را در بستر رودخانه آق بلاغ ایجاد می کنند، متوسط عمقی  که در این تالاب قابل مشاهده است چیزی حدوده ۵۰ سانتیمتر می باشد، که در عمق  ۱ متری زمین این تالاب به آب شیرین و گوارای خواهید رسید اما اگر به عمق  بیشتر از ۱۰ متری این تالاب نفوذ کنید شاهد خاک تورب و زغال سنگ های نارس هستید که از طبیعی ترین منابع سوختی می باشند که در صنایع مختلفی می  توان از آنها استفاده نمود.

گیاهان و جانوان

همان طور که گفته شد این تالاب خواستگاه جانوران بسیاری می باشد و پرندگانی نیز از طریق مهاجرت به این تالاب بخشی از زندگی خود را در آنجا سپری می کنند. حدود ۴۰ گونه از پرندگان مهاجر از نواحی شمالی کشور برای تخم گذاری در اواخر پاییز راهی این تالاب می شوند و در کنار پرندگان بومی  تالاب مانند: لک لک ها، سنقر، چنگر و شکاری زندگی می کنند. در این تالاب علاوه بر پرندگان، مارها، لاک پشت ها، قورباغه ها و پستانداران دیگری نیز ساکن هستند که زیبایی تالاب گندمان را چند برابر می کند.

تالاب گندمان | تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری | تالاب جذاب گندمان

خشکسالی تالاب

بحران خشکسالی در این دهه تالاب گندمان را نیز وارد مرحله جدید کرده، خشکسالی که جنبه طبیعی نداشته و عوامل انسانی مستقیماً با آن درگیر هستند و باید مسئولاین منطقه با تامین اعتبار و رسیدگی به وضعیت تالاب، در اندیشه بهبود محیط زیست چهار محال و بختیاری باشند و پرندگانی که برای تخم گذاری به این تالاب مهاجرت می کنند باید فضای مناسب برای انجام تخم گذاری داشته باشند، در کنار این فعالیت ها می توان با پیشگری از برداشت آب این تالاب برای زمین های کشاورزی و خشکسالی سطح تالاب، دسترسی افراد سودجو را برای تهیه علوفه از این تالاب قطع نمود.

تالاب گندمان | تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری | تالاب جذاب گندمان

امکانات رفاهی تالاب گندمان

توریستان و گردشگران برای بازدید از زیبای این تالاب همه ساله در فصل بهار و تابستان به آنجا مراجعه می کنند، اغلب آنها با بهره مندی از فضای اطراف تالاب حداقل یک یا چند شب را در آنجا گذرانده و مناطق دیدنی گندمان را نیز بازدید می کنند، اما در فصل سرما که امکانات رفاهی کمتری را می توان در اطراف تالاب مشاهد کرد، این تالاب با حجمه کمتری از گردشگران روبه است.

منبع : دفتر گردشگری و رفتینگ سیر سپهر سبا

آبشار ویسادار | آبشار ویسادار کجاست آبشار ویسادار | آبشار ویسادار کجاست

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی” سیر سپهر سبا “

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*