آتشکده بهرام یزد

تاریخچه ای از زرتشتیان و آتشکده ها:
زرتشت یا زردشت یا اشوزرتشت، پیامبر ایران باستان بود که مزدیسنا را بنیان گذاشت. او همچنین صاحب گاتها، کهنترین بخش اوستا است.
نام زرتشت در فهرست یکصد نفره تاثیر گذاران تاریخ که توسط مایکل هارت تنظیم شده است. دین زرتشت امروزه حدود ۲۰۰ هزار تن پیرو درایران، هند و برخی نقاط دیگر جهان است.

زرتشتیان به نور آتش دعا می کنند، همانطور که پیروان دیگر ادیان پیامبر، به سوی خودشان دعا می دهند. علاوه بر اعتبار زرتشتیان نیز احترام میگذارد که چهار آخیجی که عبارت از آتش و آب، باد و خاک باشد.
با این وجود برخی از کسانی که از فلسفه مظیسنا (زرتشتیان) آگاهی نداشتند نام زرتشتیان به خطا آتش پرست نامگذاری شده است. زرتشت به دستور ایزو زرتشت تنها اخورا مزدا (خدای یکتا) را دوست دارد.

از نظر زرتشت، "تمام عظمت و جبروت برای اهورامزدا است، و او آفریننده یکتا و خدای توانا است".
در آینین زرتشت، اهریمن نه در مقابل اهورامزدا قرار دارد، بلکه در برابر خرد است.

9822918911369723655851119735154961958

بر اساس نظرات زرتشت، اهورامزدا یگانه آفریدگار جهان مادی و سرچشمه همه نیکی ها و خوبی ها است و در برابر او هیچ سازنده ای وجود ندارد و "انگره مینو" که همان خردسه است (نام او به تدریج به اهریمن تبدیل شده) و اشتباه جهان به خاطر اوست در مقابل اهورامزدا نیست. بلکه انگره مینو در برابر "سپنتامینی" است که "خرد مقدس" است.

شمار آتشکده ها در ایران قدیم بسیار بود و بنیاد آنها زمان پیش از زرتشت، یعنی زمان پیشدادان (هووشنگ و جمشید)، اما در دوره ساسانیان سه آتوککه مشهور در ایران زمین دایر بود که آتشکده آذر فرنبغ یکی از این سه آتشکده بود و در کیریان استان فارس. یکی دیگر از آتشکده آذر گشنسب بود که اکنون نام تخت سلیمان در محوطه ای تاریخی در استان آذربایجان غربی است. همچنین سومین آتشکده آذربرزین مهر نام دارد که اکنون در کراسن رضوی واقع شده است.

آتش آتشکده ها اهمیت به سزایی داشت و خاموش شدن آن به منزل خاموش شدن دین شمرده شده است. شاهان ساسانی قبل از تاجنجستان پیاده به مکانهایی که آتش ورهرام در آن نگهداری می شود رفت و در آن اند تاجنجی می کردند.

آتشکده-بهرام-یزد5

آتش بهرام (ورهرام):
در زمان حکومتداری ساسانیان در ایران، سه آتش پر ارج و پر از شکوه به دلیل قدمت طولانی شان، از شأن و شهرت بیشتری برخوردار بودند و به همین دلیل آنها را "آتهر ترهرام" یعنی "آتش زدن پیروزی" نامگذاری کردند. یکی از آتشچئ های که آتش هوا در آن نگهداری می شود، آتشکده «آذرفرانبغ» نامیده شد و در کریان فریس قرار داشت که آتش ورمر این آتش سوزی پس از سده ها و در مسیری در حال حاضر در آتشکده یزد جای گرفته است.

آتش مقدس وهرحم درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به نام «هیربد» مسئول روشن نگهداشتن آن است. بازدید کنندگان این آتشکده می توانند این آتش همیشه فرزان از پشت دیوارهای شیشهای دیده شوند.
این آتش فراوسی از آتش آتشکده کاریان (آتشکده فرنبغ پارس) در لارستان است که یکی از سه آتشکده بزرگ ساسانیان است که در دهه پنجم میلادی، از نکتۀ ناهید پارس به روستای هفتادر واقع درنزدیکی آگادای یزد و ۷۰۰ سال دیگر نیز روشن شده است. . سپس در سال ۵۵۳ شمسی برابر با ۱۱۷۴ میلادی از آگادا به اردکان و در یزد نقل مکان می شود و مدت ۳۰۰ سال نیز نگهداری می شود. در سال ۱۳۱۸ خورشیدی به محل کنونی، آورده شده و تا امروز نیز روشن نگه داشته شده است. (اولین بار در محل هایی به نام «خلف خان علی» در خانه یکی از بزرگ بزرگ بزرگ به نام «مسد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می شود و پس از ساخت این آتشکده به اینجا منتقل شد.)

آتشکده کنونی آتش ورهرام در یزد:
ساختمان سنگین ساختمان کنونی آتش ورهرام یزد در آبان ماه ۱۳۱۳ خورشیدی توسط انجمن اکبر صاحبان پارسی هندوستان بر روی ۶۸۸۱ متر مربع از زمین های اهدایی وارد شده و در فروردین سال ۱۳۲۱ خورشیدی آذر دیر سال و دیرقه فرنبغ در آتشگاه نوبنیاد آن، «تخت نشین »تبدیل شد. آتش این آتشکده پیش از اسلام تا خاموش نشده است. ساختمان آتشکده در دوران پهلوی اول ساخته شده است. این عمارت که در فهرست آثار معماری معاصر یزد قرار دارد، به خوبی خود را به عنوان زرتشتیان یزد و پارسیان هند تحت نظارت و سرپرستی "ارباب جمشید ایمانت" بنا شده است.

ساختمان فعونی آتشکده یزد با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام «هماابی» بر روی زمین که توسط چندین از زرتشتیان ایران از جمله برادران اعتماد به یاد آوردن فوت پدرانشان «اردشیر مهربان رستم» تأیید شد، ساخته شد. نقشه این بنا مهندسانی پارسی و "ارباب جمشید ایمانت" اداره و نظارت بر ساخت این بنا را بر عهده داشت. وی در خاطرات خود نوشتهاست که برای جلب توجه پارسیان هندوستان، پنج بار به آن دیار سفر کرده است. چهار بار با کشتی های بخار بر روی آب های خشایان اقیانوس هند و باربارا و با شتر در ریگزارهای بلوچستان ایران و پاکستان تا سرآی ییج انجمن پارسیان هند پرداخت هزینه ساختمانی آتش ورهرام یزد را پذیرفت.

1118

مشخصات معماری ساختمان:
ساختمان اصلی آتشکده بر ارتفاعی حدود ۲۱ متر از زمین و در میان حیاط بزرگ است که تختخواب همیشه سبز سرو و کاج آن پوشش، قراردارد. نگاره فروهر و سرستونهای سنگی آن زیبایی خاصی را در کنار آن قرار داده اند و روبروی این بنا حوض آبی است. اینکه آتشکده ها کنار آب باشند، از ویژگی های آتشکده ها بوده است. سرستونهای سنگی جلو تالار ساختمان اصلی و سنگهای گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است. این هنرمندان سنگها را در اصفهان تراشیده و سپس تا یزد برددهند. نگار کاشی های فروهر بر روی بالای دره ورودی، کار هنرمندان کاشیار یزدی و معماری کل این معماری معماری آتشکده های پارسیان تاثیر پذیرفته هاست.
آتش در آتشکده، در سطحی بلندتر از زمین و دور از تابش خورشید قرار گرفته است، و همچنین اتاق ها برای مراسم تقدیم، اطراف آن طراحی شده است. محل کنونی این آتشکده واقع در خیابان آیت الله کاشانی شهر یزد است.
از باستانی‌ترین دوران، آتشکده‌ها ساده و بدون زرق و برق ساخته می‌شده است.

معماری بنا به گونه‌ای طراحی شده است که بیشترین بهره را از نورخورشید ببرد و موجب می‌شود تا انرژی زیادی در آن بماند.
مجموعه برای تأمین آب مورد نیاز خود از آب انبار، گاو رو، پاکنه و راه قنات استفاده می‌کرده است که تمامی آنها قابل بازدید می‌باشند. همچنین حمام و توالت‌های قدیمی در محوطه مجموعه، بازدیدکنندگان را با سبک زندگی مردمان در ۸۰ سال پیش آشنا می‌سازد.
بهبود مستمر یکی از شعارهای این موزه می‌باشد، موزه هر روز جذاب تر از روز گذشته اش خواهد بود.

آداب ورود به آتشکده:
ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش‌ کنندگان با آدابی همراه بوده‌است. از جمله پاکیزگی زنان و مردان، مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند.

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان:
موزه تاریخ و فرهنگ و هنر زرتشتیان یکی از موزه‌های شهر یزد است که گردشگران می‌توانند در آنجا اطلاعاتی در خصوص آداب و رسوم زرتشتیان به دست آوردند و از نزدیک با فرهنگ آنها آشنا شوند.
این موزه بخشی از مجموعه مارکار یزد است و در زیرزمین آن قرار دارد. مجموعه مارکار یزد که قدمت تاریخی دارد و به ثبت ملی رسیده است، حدود ۸۰ سال پیش توسط شخص نیکوکاری به نام پشوتن جی مارکار بنیان گذاشته شده است و به عنوان پرورشگاه، خوابگاه شبانه‌روزی، دبستان و دبیرستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

بخش‌های موزه:
در ابتدای ورود به موزه، بازدیدکنندگان با زندگی نامه پشوتن جی مارکار یه عنوان بنیانگذار مجموعه مارکار یزد و نیک اندیشانی که هزینه راه انداره این موزه را برعهده داشته‌اند، آشنا می‌شوند.
در بخش اول موزه، توضیحاتی در خصوص اشوزرتشت و کتاب گاتاها داده شده است و بازدیدکنندگان با آیین‌ها و مراسم مختلف زرتشتیان آشنا می‌شوند.
نمایش پوشش سنتی موبدان و زنان زرتشتی از جمله دیگر بخش‌های این موزه است.
در بخش بعدی مراسم مربوط به درگذشتگان و وسایل خانه‌های قدیمی نمایش داده شده است و بخشی نیز به زیارتگاههای زرتشتیان اختصاص داده شده است.
در آخرین بخش این مجموعه، آشپزخانه یک خانه قدیمی با وسایل مربوطه به نمایش گذاشته شده است

این موزه نزدیک به آتشکده زرتشتیان یزد می‌باشد و با پای پیاده حدود ۱۰ دقیقه از هم فاصله دارند.


چرا باید از این مکان دیدن کرد؟
این مکان نشانگر آیینی از ایران باستان، آیین زرتشتی اهورایی است. ایرانیان پیش از ورود اسلام به ایران، از آیین زرتشت پیروی میکردند. این آتشکده نماد و سمبلی از ایران باستان است.
منبع:https://tripyar.com/

برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

 

  کانال های ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید👇👇👇

 

telegram   instagram

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه:دیدگاه خود را در مورد این بخش می توانید در قسمت زیر وارد کنید.دیدگاه ها پس از تایید منتشر می شوند

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*